Nauki ścisłe na Uniwersytecie Wileńskim w okresie studiów Adama Mickiewicza

Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna ma zaszczyt zaprosić na wykład prof. Witolda Ignacego Więsława pt. Nauki ścisłe na Uniwersytecie Wileńskim w okresie studiów Adama Mickiewicza – 12 lutego (czwartek) 2015 roku o godz. 16.00

Uwaga: w związku z przykrym wypadkiem losowym, prelekcję Profesora zmuszeni jesteśmy przesunąć na okres powakacyjny. Życzymy jak najszybszego powrotu do zdrowia!!!

Witold Ignacy Więsław (ur. 29 marca 1944 r. w Warszawie ) – matematyk i historyk matematyki, pracownik Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

W latach 1962-1966 studiował matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracę doktorską napisaną pod kierunkiem Władysława Narkiewicza obronił w 1971 r. Habilitował się w Instytucie Historii Nauki PAN w 2006 r. w oparciu o rozprawę: „Matematyka polska za czasów Jana Śniadeckiego”.

Redaktor naczelny rocznika „Antiquitates Mathematicae” wydawanego przez Polskie Towarzystwo Matematyczne. Autor ponad 220 publikacji z zakresu teorii ciał topologicznych, historii matematyki, dydaktyki matematyki, skryptów i podręczników akademickich.

Z prac popularnonaukowych autor m. in.: Liczby niewymierne (Warszawa 1992), Matematyka i jej historia (Opole 1997), Stare polskie zadania z matematyki (Opole 2000) oraz Matematyka polska epoki Oświecenia (Warszawa 2007). Pełna lista publikacji na stronie internetowej Instytutu Matematycznego UWr – http://www.math.uni.wroc.pl/~wieslaw/

Z prac naukowych i opracowań edytorskich, dostępnych też w Internecie – http://hint.org.pl/itd=n282 , warto tu również przypomnieć:

Jan Śniadecki, O nieuchronney potrzebie matematyki wyższey do poznania i doskonalenia fizyki, 1784,

Jan Śniadecki, Teorya teleskopów akromatycznych,1788,

Witold Więsław, Uniwersytet Wileński, "Addenda et corrigenda", 2000,

Witold Więsław, Matematyka wileńska za czasów Adama Mickiewicza, "Archiwalia", 2006.

   Po prelekcji pytania i "sprawy różne" Towarzystwa.